OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvodní stránka » Novinky » EET v bazarech a komisní prodej

EET v bazarech a komisní prodej

Co je komisní prodej?

Komisní prodej je specifický typ prodeje (např. zastavárna), kdy majitel (komitent) svou věc prodává prostřednictvím prodejce (komisionáře), který funguje jako zprostředkovatel prodeje.

Komisionář = bazar (zastavárna), zprostředkovatel prodeje
Komitent = majitel, který chce věc prostřednictvím bazaru prodat

Kdo má povinnost evidovat tržbu?

Tržbu vždy eviduje komisionář (bazar). Komisionář (bazar) prodává za majitele věc a přijímá od zákazníka platbu. Pokud bazar od zákazníka dostane za zboží zaplaceno v hotovosti (kartou nebo jiným obdobným způsobem), bude transakce podléhat EET evidenci tržeb. Tržbu v tomto případě zaeviduje v celém rozsahu – bez ohledu na to, zda obsahuje či neobsahuje plnění (marži) komisionáře (bazaru).

Poplatník jedná svým jménem na účet jiného poplatníka

Zákon o evidenci tržeb obsahuje speciální právní úpravu pro nepřímé zastoupení (§ 8 ZoET) tj. pro případ, kdy jedná poplatník svým jménem na účet jiného poplatníka. Dle této právní úpravy je povinen evidovat tržbu ten, kdo jedná svým jménem na účet jiného.  Jedná se o zvláštní ustanovení zejména pro situace, kdy je uzavřena komisionářská smlouva.

Co když si k vám do bazaru dá prodat použité zboží podnikatel?

Pokud mu bazar (zastavárna, zprostředkovatel) vyplatí výkupní cenu v hotovosti, musí podnikatel vystavit EET doklad a to nejpozději při vyplácení kupní ceny. Pokud mu pošle výkupní cenu na účet, tak to EET evidenci nepodléhá.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Novinky

Certifikáty

40
panasonic6.jpg
Výjezd Pohořelice

Ocenění

Informační technologie, Tábor
Informační technologie, Tábor

Libor Jiránek, Vožická 3163, Tábor 602466533 46698272 107641533 jiranek