0 Kč

Facebook terčem útoku z ČR

Během pátku se objevil "červ", šířící se po sociální síti Facebook. Na "zdi" uživatelů se tak mohly objevit hlášky "try not to laugh xD" s odkazem na server fbhole.com. Pokud přihlášený uživatel Facebooku kliknul na zmíněný odkaz, pak si mohl dobře naběhnout k tomu, aby se hláška objevila i na jeho "zdi". I když konkrétně tento útok nezpůsoboval žádné škody, ale jen množil příspěvky "try not to laugh xD" na zdech uživatelů, existují různé studie i ukázky, kdy lze s použitím podobné metody odčerpávat peníze, bez vědomí uživatele zapnout webkameru, apod.

Na "červu" (otázkou je, jak to vlastně nazvat) FBHOLE jsou zajímavé dvě věci. Tou první je to, že doména fbhole.com směřuje na IP adresu v České republice. Jak se uvádí na weblogu společnosti F-Secure, stačilo zavolat na kontakt uvedený v informacích o jiné doméně, hostující na stejné IP. Potom přestal klíčový skript http://www.fbhole.com/omg/allow.php fungovat jak měl.
Právě tento skript vyvolal druhou zajímavou věc a tou je technologie nazvaná jako "clickjacking". Obecně využívá clickjacking toho, že lze umístit dvě webové stránky na sebe (podobně jako když dáte dva papíry na sebe) pomocí tagu iframe. V tomhle případě byla dole otevřená stránka s adresou ve tvaru:

http://www.facebook.com/ connect/prompt_feed.php?locale=en_US &message=try%20not%20to%20laugh %20xD%20http%3A%2F%2F%www.fbhole.com %2Fomg%2Fallow.php%3Fs%3D%26r%3D

která vyvolá následující situaci (tj. že po stisknutí "Publish" by došlo k vystavení hlášky na zeď):

publish

Nahoře (přes dolní stránku) se zobrazila stránka útočníka s fiktivní chybovou hláškou, která se ale tlačítkem "OK" kryla s tlačítkem "Publish" na dolní stránce. Člověk by asi očekával, že kliknutím na "OK" opravdu fyzicky odklikne tlačítko "OK" - asi stejně, jako že když bude psát na horní papír, objeví se text na horním papíře. Právě vznik techniky "clickjacking" ale souvisí s tím, že ve skutečnosti překvapivě mačkáte tlačítko na dolní stránce (které nevidíte), tudíž v tomto případě tlačítko "Publish", kterým si příspěvek umístíte nevědomky na zeď Facebooku!

hlaska
Fiktivní chybová hláška a klíčové tlačítko OK.

zeď
Zaflákané zdi Facebooku (obrázek z weblogu F-Secure)...

Celé se to slovy těžko popisuje. Nicméně možná to objasní toto demo video z trocha jiného soudku (nevědomá aktivace web kamery). Nejprve se to jeví jako hra, kdy jen klikáte na tlačítko "click", které se na první pohled náhodně pohybuje. Ve skutečnosti je ale pohyb cílený a vy tak mačkáte překrývající se tlačítka / odkazy na dolní stránce, vedoucí až ke spuštění webkamery. To je vidět přibližně od poloviny videa, kdy je horní stránka mírně průhledná a konkrétně pak v časech: 1 minuta:11 sekund, 1m:16s, 1m:26s, 1m:33s

Zroj viry.cz

Přehled komentářů

  Komentáře byly uzavřeny

Novinky

 • 06 Zář 2022

  Money S3 Aktualizace 2023

  Nové ceny předplatného služby Podpora a aktualizace Money S3 pro rok 2023

 • 12 Čec 2022

  Epson EcoTank Pro M15180

  Podrobnosti o skvělých nových tiskárnách od Epsonu. Komu jsem ji prodal a nainstaloval, ten je spokojený.
 • 22 Dub 2022

  Akce ZAHRÁDKOVNÉ

  Akce pro restaurace, kavárny, cukrárny... apod. s předzahrádkou. Kdo by nechtěl mobilního číšníka s výraznou slevou, nebo třeba ZADARMO?

 • 09 Lis 2021

  TIP na výhodný nákup notebooků (9. 11. 2021)

  Vypadá to teď velmi dobře na skladech distribucí. Tzn., že repas se asi v tuto chvíli nevyplatí kupovat, pokud chcete standardní spotřební notebook.

 • 04 Bře 2021

  Rostlinolékařský pas

  Někteří prodejci květin jsou povinni u vybraných druhů rostlin vydávat rostlinolékařské pasy

 • 16 Úno 2021

  Stravenkový paušál 2021

  Stravenkový paušál představuje od 1.1.2021 třetí způsob, jak poskytnout zaměstnanci daňově zvýhodněné stravování.

 • 10 Lis 2020

  AKCE! ZDARMA platební terminál s EET pokladnou

  Lepší nabídku už nehledejte. :o) Platební terminál zdarma. Internet zdarma. EET aplikace zdarma. Navíc bez poplatků za platby kartou do výše 50 tisíc Kč/měsíc.

 • 12 Srp 2020

  Money S3 - Nové mzdy

  Od verze 20.700 je v Money S3 nový modul Mzdy a personalistika. Nabízí souběžné pracovní poměry, automatickou aktualizaci mzdové legislativy, víceúrovňový kontroling, podrobné nastavení zaúčtování položek mzdy a řadu dalších vylepšení.

 • 10 Čec 2020

  Zálohové faktury v InPage

  Zoner software zapracoval do redakčního systému můj návrh zálohových faktur

 • 31 Bře 2020

  Přímá podpora pro OSVČ zasažené opatřeními proti koronaviru

  Na částku v nominální výši 25 000 Kč bude mít nárok OSVČ, která o ni požádá a prohlásí splnění několika základních požadavků

Archív