0 Kč

Facebook terčem útoku z ČR

Během pátku se objevil "červ", šířící se po sociální síti Facebook. Na "zdi" uživatelů se tak mohly objevit hlášky "try not to laugh xD" s odkazem na server fbhole.com. Pokud přihlášený uživatel Facebooku kliknul na zmíněný odkaz, pak si mohl dobře naběhnout k tomu, aby se hláška objevila i na jeho "zdi". I když konkrétně tento útok nezpůsoboval žádné škody, ale jen množil příspěvky "try not to laugh xD" na zdech uživatelů, existují různé studie i ukázky, kdy lze s použitím podobné metody odčerpávat peníze, bez vědomí uživatele zapnout webkameru, apod.

Na "červu" (otázkou je, jak to vlastně nazvat) FBHOLE jsou zajímavé dvě věci. Tou první je to, že doména fbhole.com směřuje na IP adresu v České republice. Jak se uvádí na weblogu společnosti F-Secure, stačilo zavolat na kontakt uvedený v informacích o jiné doméně, hostující na stejné IP. Potom přestal klíčový skript http://www.fbhole.com/omg/allow.php fungovat jak měl.
Právě tento skript vyvolal druhou zajímavou věc a tou je technologie nazvaná jako "clickjacking". Obecně využívá clickjacking toho, že lze umístit dvě webové stránky na sebe (podobně jako když dáte dva papíry na sebe) pomocí tagu iframe. V tomhle případě byla dole otevřená stránka s adresou ve tvaru:

http://www.facebook.com/ connect/prompt_feed.php?locale=en_US &message=try%20not%20to%20laugh %20xD%20http%3A%2F%2F%www.fbhole.com %2Fomg%2Fallow.php%3Fs%3D%26r%3D

která vyvolá následující situaci (tj. že po stisknutí "Publish" by došlo k vystavení hlášky na zeď):

publish

Nahoře (přes dolní stránku) se zobrazila stránka útočníka s fiktivní chybovou hláškou, která se ale tlačítkem "OK" kryla s tlačítkem "Publish" na dolní stránce. Člověk by asi očekával, že kliknutím na "OK" opravdu fyzicky odklikne tlačítko "OK" - asi stejně, jako že když bude psát na horní papír, objeví se text na horním papíře. Právě vznik techniky "clickjacking" ale souvisí s tím, že ve skutečnosti překvapivě mačkáte tlačítko na dolní stránce (které nevidíte), tudíž v tomto případě tlačítko "Publish", kterým si příspěvek umístíte nevědomky na zeď Facebooku!

hlaska
Fiktivní chybová hláška a klíčové tlačítko OK.

zeď
Zaflákané zdi Facebooku (obrázek z weblogu F-Secure)...

Celé se to slovy těžko popisuje. Nicméně možná to objasní toto demo video z trocha jiného soudku (nevědomá aktivace web kamery). Nejprve se to jeví jako hra, kdy jen klikáte na tlačítko "click", které se na první pohled náhodně pohybuje. Ve skutečnosti je ale pohyb cílený a vy tak mačkáte překrývající se tlačítka / odkazy na dolní stránce, vedoucí až ke spuštění webkamery. To je vidět přibližně od poloviny videa, kdy je horní stránka mírně průhledná a konkrétně pak v časech: 1 minuta:11 sekund, 1m:16s, 1m:26s, 1m:33s

Zroj viry.cz

Přehled komentářů

  Komentáře byly uzavřeny

Novinky

 • 28 Dub 2023

  Money S3 a Gmail

  Snažíte se odesílat doklady z Money S3 přes Gmail, ale ten vám neustále hlásí chybu ověření? Chyba není v přihlašovacím jménu, ani heslu. 

 • 18 Úno 2023

  Jak poslat velké soubory emailem

  Jednoduše na email odešlete soubory až do velikosti 5 GB. Bez registrace a zdarma pomocí e-mailu nebo zabezpečeného odkazu. 

 • 03 Pro 2022

  Aktualizace Money S3 2023

  Opět se nám blíží nový rok a je nejvyšší čas na předplatné aktualizací Money S3 na další rok, aby váš přechod na nový účetní rok proběhl hladce

 • 23 Lis 2022

  Napojení pokladny Euro 150 na Pohodu

  Protože nikde nenajdete návod jak napojit pokladnu Euro 150 TEi Flexy na Pohodu, vytvořil jsem pro vás návod se screenshoty.

 • 20 Říj 2022

  Jak přepnout pokladnu Euro 150 do režimu bez EET?

  Pro správné nastavení je potřeba dodržet tento postup.

 • 18 Říj 2022

  Certifikace Money S3 2022

  Absolvoval jsem certifikační školení a úspěšně složil certifikační test

 • 30 Zář 2022

  Nový ceník www stránek

  Letošní rok nese ve znamení enormní růst nákladů na provoz našich služeb

 • 06 Zář 2022

  Money S3 Aktualizace 2023

  Nové ceny předplatného služby Podpora a aktualizace Money S3 pro rok 2023

 • 12 Čec 2022

  Epson EcoTank Pro M15180

  Podrobnosti o skvělých nových tiskárnách od Epsonu. Komu jsem ji prodal a nainstaloval, ten je spokojený.
 • 22 Dub 2022

  Akce ZAHRÁDKOVNÉ

  Akce pro restaurace, kavárny, cukrárny... apod. s předzahrádkou. Kdo by nechtěl mobilního číšníka s výraznou slevou, nebo třeba ZADARMO?

Archív