OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0 Kč

ČT HD přechází od 16. 6. na novou Astru 3B

Ve středu 16. 6. 2010 nastane od páté hodiny ranní krátká výluka v satelitním vysílání programu ČT HD na pozici 23,5° E. Stane se tak v souvislosti se stěhováním vysílání na nové transpondéry družice Astra 3B, která zahajuje komerční provoz.

Výluka satelitního digitálního vysílání České televize ve vysokém rozlišení ČT HD bude trvat dle odhadů asi 40 minut. Parametry vysílání ČT HD z nové družice Astra 3B budou totožné s parametry na družici Astra 1G, kde bylo vysílání spuštěno 10. Května 2010 právě v souvislosti s přechodem na nový satelit. Pokud jste až doposud přijímali signál ČT HD z původního transpondéru Astry 1E, budete muset své přijímače přeladit.Technické parametry příjmu ČT HD z družice Astra 3B (23,5° E):

Frekvence
Polarizace
Modulace
FEC
SR
Paket
11 973,00 MHz
Vertikální
QPSK (DVB-S)
5/6
27,5 MS/s
CS Link, Skylink


Pro kvalitní příjem na území ČR i nadále postačuje parabolická anténa o průměru 60 cm.

zdroj tvfreak.cz

Podrobnější zpráva z digitalne.tv:

Ve středu 16. 6. 2010 od 05:00 hodin proběhne kvůli přechodu na novou družici Astra 3B krátká výluka satelitního vysílání ČT HD z pozice 23,5° východně. Někteří diváci budou poté muset přeladit své satelitní přijímače.

Satelitní digitální vysílání České televize ve vysokém rozlišení ČT HD přejde ve středu 16. června 2010 brzy ráno na cílovou družici Astra 3B na pozici 23,5° východně. Přesun na zcela nový satelit a následné kontrolní testy si vyžádají krátkou výluku vysílání, a to zhruba od 05:00 do 05:40 hodin.

Diváci přijímající ČT HD satelitně z pozice 23,5° východně (platformy CS Link a Skylink) po uvedené výluce:

a)    Nebudou muset provést žádnou změnu v nastavení svých satelitních přijímačů, pokud je po 10. květnu 2010 již přeladili na přechodný transponder 3.214 z družice Astra 1G, jak Česká televize doporučovala v tiskové zprávě. Parametry vysílání ČT HD z nové družice Astra 3B budou totožné s parametry na družici Astra 1G.

b)    Budou muset přeladit své satelitní přijímače, jestliže tak po 10. květnu 2010 ještě neučinili a ČT HD tedy dosud přijímají z původní družice Astra 1E.

Technické parametry pro příjem ČT HD:
- z transponderu 3.214 na novém satelitu Astra 3B
- pozice: 23,5° východně
- modulace: DVB-S QPSK
- přijímací frekvence: 11.973,00 MHz
- polarizace: Vertikální
- symbolová rychlost: 27.500 Symps
- FEC: 5/6
- přijímací anténa: Doporučen minimální průměr 60 cm

Diváci ani v jednom z případů nemusí provádět žádné úpravy přijímacích antén, ani je nově směrovat. Všechny diskutované družice totiž sdílí orbitální pozici 23,5° východně. Beze změny zůstává i doporučená velikost parabolické antény alespoň 60 cm v průměru. Jediným potřebným krokem tedy bylo, respektive je v období od 10. května 2010 do 16. června 2010 jedenkrát přeladit na svém satelitním přijímači předvolbu, na níž je ČT HD uložené (postup dle uživatelské příručky konkrétního přijímače).

Dočasné vysílání ČT HD z družice Astra 1G skončí přechodem na Astru 3B a krátce poté bude definitivně ukončeno také vysílání ČT HD z původní družice Astra 1E, jejíž životnost je u konce.

Podrobnosti o příjmu ČT HD v internetovém speciálu České televize k digitalizaci www.digict.cz v rubrice ČT HD: Vysoké rozlišení obrazu.

 

Doplněno 17.6. 2010:

Na frekvenci 11 876 MHz s horizontální polarizací je paket CS Link s programy CS Film Detem/CS Film, Sport 5, Film+ Czechia, DoQ, HBO Czechia, Eurosport, AXN Czechia, The Fishing and Hunting Channel, HBO 2 C.E, AXN Sci-Fi, Prima COOL/R1, Cinemax C.E, AXN Crime, XXX Xtreme.

Frekvenci 11 992 MHz s horizontální polarizací sdílí pakety CS Link a Skylink s programy TV Nova info card, TV FilmBox, Filmbox Extra, Leo TV, Spektrum Int., Viasat Explorer/Spice Viasat History, JimJam, The MGM Channel C.E, Kino CS, Minimax Czechia, Disney Channel Hungary & Czechia, Hallmark Channel C.E.Předpokládaný vyzařovací diagram satelitu Astra 3B (Zdroj: SES Astra).


Frekvence 12 070 MHz s horizontální polarizací je obsazena paketem CS Link s programy TV Nova HD, Joj Plus, Sport 1 Cze, Sport 2 Cze, TV Joj, Nova Sport, TV Nova, Nova Cinema, MTV Czechia.

Ve čtvrtek 17. 6. přibudou na frekvencích 11 797 MHz a 12 110 MHz další programy paketu Skylink – TV Barrandov, Z1, TV JOJ, JOJ Plus, TA3, Discovery, NGC, NG Wild, Retro Music Television, bebe tv, Viasat Nature, Nova HD, Eurosport HD, Nova Sport HD, History Channel HD, FILMBOX HD, HBO HD, DokuCS.

Diváci, kteří využívají služeb CS Link a Skylink, nemusí na svých přijímačích nic přelaďovat, ani přesměrovávat přijímací antény. Vysílání z nového satelitu probíhá se stejnými parametry, jaké byly nastaveny u dříve používaného satelitu Astra 1G, který již dosluhuje.

zdroj tvfreak.cz

Přehled komentářů

    Komentáře byly uzavřeny

Novinky

archív