OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0 Kč

EET v bazarech a komisní prodej

Co je komisní prodej?

Komisní prodej je specifický typ prodeje (např. zastavárna), kdy majitel (komitent) svou věc prodává prostřednictvím prodejce (komisionáře), který funguje jako zprostředkovatel prodeje.

Komisionář = bazar (zastavárna), zprostředkovatel prodeje
Komitent = majitel, který chce věc prostřednictvím bazaru prodat

Kdo má povinnost evidovat tržbu?

Tržbu vždy eviduje komisionář (bazar). Komisionář (bazar) prodává za majitele věc a přijímá od zákazníka platbu. Pokud bazar od zákazníka dostane za zboží zaplaceno v hotovosti (kartou nebo jiným obdobným způsobem), bude transakce podléhat EET evidenci tržeb. Tržbu v tomto případě zaeviduje v celém rozsahu – bez ohledu na to, zda obsahuje či neobsahuje plnění (marži) komisionáře (bazaru).

Poplatník jedná svým jménem na účet jiného poplatníka

Zákon o evidenci tržeb obsahuje speciální právní úpravu pro nepřímé zastoupení (§ 8 ZoET) tj. pro případ, kdy jedná poplatník svým jménem na účet jiného poplatníka. Dle této právní úpravy je povinen evidovat tržbu ten, kdo jedná svým jménem na účet jiného.  Jedná se o zvláštní ustanovení zejména pro situace, kdy je uzavřena komisionářská smlouva.

Co když si k vám do bazaru dá prodat použité zboží podnikatel?

Pokud mu bazar (zastavárna, zprostředkovatel) vyplatí výkupní cenu v hotovosti, musí podnikatel vystavit EET doklad a to nejpozději při vyplácení kupní ceny. Pokud mu pošle výkupní cenu na účet, tak to EET evidenci nepodléhá.

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!

Novinky

archív