OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0 Kč

Co je to hoax?

Taky vám přišla do emailové schránky zpráva s předmětem:

Anglické slovo HOAX [:houks:] v překladu znamená:
Falešnou zprávu, Mystifikaci, Novinářskou kachnu, Podvod, Poplašnou zprávu, Výmysl, Žert, kanadský žertík.

V počítačovém světě slovem HOAX nejčastěji označujeme poplašnou zprávu, která varuje před neexistujícím nebezpečným virem.

Jak HOAX poznáme

Typický text poplašné zprávy obsahuje většinou tyto body:
 • Popis nebezpečí (viru)
  Smyšlené nebezpečí (vir) bývá stručně popsané, v případě viru bývá uváděný i způsob šíření.

 • Ničivé účinky viru
  Zde záleží převážně na autorově fantazii. Ničivé účinky mohou být celkem obyčejné, třeba zformátování disku nebo už míň důvěryhodné - zběsilý útěk myši do ledničky, roztočení HDD opačným směrem, výbuch počítače... Autoři hororů zde mohou hledat inspiraci.

 • Důvěryhodné zdroje varují
  Ve většině případů se pisatel poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů ("IBM a FBI varují" nebo "Microsoft upozorňuje" atd...)

 • Výzva k dalšímu rozeslání
  Tento bod HOAX vždy obsahuje! Mnoho nezkušených uživatelů se nechá zprávou napálit a bez přemýšlení výzvu uposlechnou. Právě proto se tyto nesmysly lavinovitě šíří.

Jako hoax můžeme také označit šířenou zprávu, která je obsahuje nepřesné, zkreslující informace, účelově upravené polopravdy nebo směsku polopravd a lží.

V praxi můžeme použít následující pravidlo:
Jestliže zpráva obsahuje výzvu k hromadnému rozeslání na další adresy, je to podezřelé a s největší pravděpodobností HOAX. Občas to také může být původně opravdová prosba o pomoc, ale i ty svého největšího šíření dosáhnou v dobe, kdy jsou již neaktuální.
Pokud podobnou zprávu obdržíte a nemáte jistotu, můžete si prohlédnout některý ze seznamů HOAXů a určitě tam obdobu doručené zprávy najdete. Také pravděpodobnost, že byste stopnutím podezřelého e-mailu někomu uškodili, je minimální. Šířením hoaxů a jiných řetězových e-mailů se uživatel proviňuje proti pravidlům Netikety - pravidel chování na Internetu.

Čím hoax škodí

Mnohým se může zdát, že šíření HOAXů nemůže být škodlivé. Při bližším pohledu na problém zjistíme následující:

 • Obtěžuje příjemce
  Opakovaný příjem nesmyslných zpráv je pro mnohé uživatele nepříjemné, zejména v době epidemie, kdy se v e-mailových schránkách objevuje stejná zpráva několikrát denně.

 • Zbytečné zatěžování linek a serverů
  Přestože výkonnost serverů a rychlost vzájemného propojení se zvyšuje, je také nutné si uvědomit, že zatížení sítí také narůstá. Vyšší nároky na sítě jsou dány nejen narůstajícím počtem uživatelů, ale také stále větším počtem šířících se škodlivých kódů a hlavně různého spamu. V dnešní době tvoří spam přes 90% veškeré e-mailové komunikace! Proč zbytečně tento počet navyšovat zbytečnými HOAXy a řetězovými zprávami.
  Velké množství HOAXů rozesílají uživatelé způsobem předat dál a na všechny adresy. Tím dochází k postupnému přidávání adres k textu zprávy a samozřejmě narůstá velikost zprávy, často až do velikosti přesahující 100 kB. Pro porovnání, běžný e-mail mívá velikost 2-6 kB, e-mail s přiloženým dvoustránkovým doc dokumentem přibližně 65 kB. V součtu pak jejich velikost může dosáhnout i mnoha MB.

 • Šířením HOAXu můžete vyzradit důvěrné informace
  Jestliže se HOAX přeposílá výše uvedeným způsobem, dává se k dispozici obrovský seznam e-mailových adres náhodným příjemcům. Kvůli lavinovitému šíření zprávy nemůžete vědět, komu v dalších úrovních bude e-mail doručen. Seznam adres je rájem pro spamery, kteří pak mohou na získané adresy posílat nevyžádané e-maily. Někteří uživatelé se nestačí divit, jak mohli spammeři získat jejich adresu, kterou svěřili pouze několika známým. Ve skutečnosti stačí, aby se hromadně rozeslaný e-mail dostal na počitač infikovaný škodlivým kódem, který z něj dokáže vysbírat adresy a dále je zneužít.
  Další nepříjemná situace by mohla nastat, kdyby se Váš seznam adres klientů a obchodních partnerů dostal ke konkurenci.
  V případě různých petic nebo smyšlených podpisových akcí se požaduje vyplnění různých osobních údajů včetně adresy a rodného čísla. Opět nikdy nemůžete vědět, kdo si Vámi vyplněné informace přečte a jakým způsobem je zneužije.

 • Může přímo poškodit jinou osobu nebo společnost
  Některé HOAXy nebo řetězové zprávy uvádí úplné kontakty nebo třeba jen telefonní čísla na osobu, která sice se zprávou nemá nic společného, ale přesto se na ni v textu odvolává. Typickým příkladem je nabídka štěňátek, kdy jsou uvedeny telefonní čísla, kam případní zájemci mohou volat. Často jsou to kontakty na lidi, kteří nikdy žádného psa neměli, ale třeba z pomsty nebo škodolibosti někdo vypustí e-mail do světa. V takovém případě je telefon postiženého prakticky už nepoužitelný.
  Také šíření nepravdivých, polopravdivých nebo zkreslených informací o různých společnostech jim mohou způsobit různé nepříjemnosti. Například poškození dobrého jména, ale také zbytečné zahlcení zákaznických linek, kam lidé na základě falešné zprávy zbytečně volají.
  Také skutečné prosby o pomoc mají své stinné stránky. Většinou se rozšíří až po té, co již nejsou aktuální, ale lidé se na uvedné kontakty stále ozývají.

 • Ztráta důvěryhodnosti
  Odesláním HOAXu obchodním partnerům svoji prestiž určitě nezvýšíte. Šíření poplašných zpráv státními úředníky není dobrou vizitkou úřadu a vrcholem je rozeslání falešného varování před virem zaměstnancem firmy, která se zabývá výpočetní technikou nebo programováním (i to se opravdu stává).

 • Pozor na automatické podpisy
  Automatické podpisy z vás mohou udělat autora HOAXu! Již mnohokrát se stalo, že uživatel přeposlal HOAX nebo řetězový e-mail a poštovní klient k textu zprávy připojil jeho podpis i s adresou a telefonním kontaktem. Takto upravená zpráva vypadá, že se přímo týká podepsané osoby a případné následky může nést podepsaná osoba.

Jak na HOAX reagovat?

Jestliže nemáte jistotu, zda obdržená zpráva je HOAX, prohlédněte si nejdříve některý ze seznamů HOAXů. Také je možné zadat i ve vyhledávačích klíčová slova typická pro příslušnou zprávu. Je velice pravděpodobné, že stejný nebo obdobný text najdete. V takovém případě můžete e-mail s klidným svědomím vymazat.

Také je možné slušně odpovědět pouze odesílateli a upozornit ho například tímto textem, že zpráva, kterou Vám poslal je HOAX:

Zprava, kterou jste nam zaslali, je HOAX - poplasna zprava, ktera obsahuje nepravdive nebo zkreslene informace!
Podrobne informace o Vami zaslanem HOAXu, databazi rozsirenych retezovych zprav a odkazy na dalsi podobne stranky najdete na adrese: http://www.hoax.cz/

Novinky

archív